Evde Nişan Organizasyonu Nasıl Olmalı?

Evde nişan organizasyonu, tamamen hayal ettiğiniz gibi olmalıdır. Bunun için doğru organizasyon firması ile anlaşmalısınız. Böylece seçtiğiniz dekorun evinizin havasına uygun olmasını sağlayabilirsiniz. İstediğiniz ekstra süsler, balonlar, mumlar doğru şekilde konumlandırılmalıdır.

Gelin ve damat için hazırlanan sandalye ve masa da organizasyonun ruhuna uygun şık bir duruş sergilemelidir. Nişan organizasyonu evde yapılacaksa ikramlar ve nişan kesilecek alanı buna uygun olarak seçmelisiniz. Daha fazlası için yazımızın devamına göz atabilirsiniz.  

Nişan organizasyonumuz hakkında daha kapsamlı bilgi almak için https://www.dolunayorganizasyon.com/nisan-organizasyonu/  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Nişan Organizasyonu Planlamaya Nereden Başlanmalı?

Güzel bir evliliğin hayalini kurarken geçeceğiniz ilk aşama nişandır. Artık çoğu kişi söz nişan bir arada yapmaya başlamıştır. Dolayısıyla nişan için ev en uygun ortamlardan biri olarak tekrar popüler alanlardan biri haline gelmiştir. Evde kız isteme, söz ve nişan bir arada yapacağınız organizasyon için özel damat kahve tepsisi gibi detayların tamamı en ince ayrıntısına kadar düşünülmelidir. Bu kadar çok şey aklınızdan geçerken planlamayı nasıl yapacaksınız?

Evde nişan organizasyonu nasıl yapılır? Bunun için takip etmeniz gereken adımlar:

 • Çağıracağınız konuklara karar vermelisiniz. 
 • Gelen misafirlere vereceğiniz hediyeye karar vermelisiniz. Hediyeye karar verdikten sonra davetli sayısına uygun olarak organizasyon tarihinden bir iki hafta belki de bir ay önce sipariş vermelisiniz. 
 • Gelen misafir sayısına uygun olarak organizasyonu yapacağınız evi belirlemelisiniz.
 • İç mekân düzenlemesine karar vermelisiniz. Masa ve sandalyeleriniz nasıl düzenlenecek? Gelin ve damat masası ne tarafta duracak? Bu detayların önceden ayarlanması için nişan organizasyonu olacak mekâna birkaç gün önceden gidip göz atabilirsiniz. 
 • Evde nişan organizasyonu yaparken hediyeleri kimin dağıtacağına karar vermelisiniz.
 • Nişan organizasyonu evde müzik çalınarak mı yoksa dua okunarak mı yapılacak? Bu konuda karar verdikten sonra müzik tercih ederseniz hangi müzikleri çalacağınıza dualı olmasını isterseniz cemiyetinizde yer alacak olan hocayı ve ilahi grubunu önceden ayarlamalısınız. 
 • Eğer söz ve nişan bir arada yapacaksanız kız isteme merasiminde kimin kız isteyeceğine, nişanı kimin keseceğine önceden karar vermelisiniz. Ayrıca nişan tepsisini kimin tutacağını önceden belirlemelisiniz. Böylece organizasyonda her şeyin tıkır tıkır ilerlemesini sağlayabilirsiniz.
 • Nişan pastasını nereye yaptıracağınıza karar vermeniz de önemlidir. Çünkü pastanın siparişini organizasyondan en az bir iki hafta önce vermelisiniz. Siparişinizin sıraya alınıp organizasyon günü verdiğiniz adrese teslim edilmesini sağlayabilirsiniz. Eğer pastayı yaptırdığınız yerden teslim alacaksanız bunun için de bir kişiyi önceden görevlendirmeniz gerekir. 
 • Nişan fotoğraflarını kim çekecek? Profesyonel bir fotoğrafçıyla mı anlaşacaksınız yoksa mütevazı organizasyonunuza uygun olacak şekilde bir tanıdığınız mı fotoğraflarınızı çekecek? 
 • Nişan öncesi hangi kuaföre gideceksiniz? Nişan başı için önceden anlaştığınız bir kuaför bulunmalıdır. Kaparonuzu ödeyip saçınızın şekline karar verdikten sonra nişan gününüzü bekleyebilirsiniz. 
 • Bütün bunlara karar verdikten sonra evde nişan organizasyonu için artık hazırsınız. Eğer herhangi bir konuda aksaklık yaşayacağınızı düşünüyorsanız nişan cemiyetinizi sizin için iç mekan düzenlemesi ve ihtiyaç duyduğunuz her türlü detay için organizasyon firmasıyla anlaşabilirsiniz. 

Nişan Organizasyonu İçin Uygun Ev Nasıl Seçilir?

Eğer kendi evinizin nişan organizasyonu için uygun olmadığını düşünüyorsanız evde nişan organizasyonu yapacağınız mekânı da ayrıca tutmalısınız. Bunun için hizmet veren organizasyon firmaları, villa ya da ev kiralama hizmeti veren firmalara başvurabilirsiniz. Eğer organizasyonunuzu bahar ya da yaz mevsiminde yapacaksanız bahçesi bulunan bir ev tercih ederek açık hava nişanı yapabilirsiniz. 

Nişan Organizasyonunda Davetli Listesi Nasıl Oluşturulur?

Nişan organizasyonu evde yapılacaksa tercih ettiğiniz mekâna uygun olarak davetli listesi oluşturmalısınız. Nişanı kız tarafı yaptığı için seçilen mekâna uygun olarak ortalama kişi sayısı damat tarafına bildirilir. Gelin evi çağıracağı kişilere karar verdikten sonra damat evine kontenjanı bildirerek onların da çağırabileceği kişi sayısını belirtir. Evde nişan organizasyonu davetli listesi oluşturulurken sıralamayı nasıl yapacağınıza karar veremiyorsanız şöyle bir gruplandırma yapabilirsiniz:

1.Birinci dereceden akrabalar

2.Çok yakın arkadaşlar

3.İş arkadaşları

4.Okul arkadaşları

5.Uzak akrabalar ve daha az görüşülen tanıdıklar

Nişan Organizasyonunda Yiyecek İçecek Seçimi Nasıl Yapılır?

Evde nişan organizasyonu için yiyecek içecek seçimine alternatifler: 

 • Kuru pasta ikramı
 • Sarma, börek ve pasta ikramı
 • Dışarıdan bir yemek firmasıyla anlaşarak vereceğiniz nişan yemeği olmak üzere 3 ayrı kategoride değerlendirilebilir. 

Ancak nişan organizasyonu evde eskiye oranla daha fazla yapılmaya başlandığı için ikramlar evde hazırlanarak gelen misafirlere sunulur. Bunun için verilecek nişan yemeğinin belli bir standardı bulunmaz. 

Nişan Organizasyonu İçin Dekorasyon Önerileri

Evde nişan organizasyonu için dekorasyon önerileri genellikle seçtiğiniz standa ve yanındaki aksesuarlara göre değişir. Seçtiğiniz nişan dekorasyonu anlaştığınız organizasyon firması tarafından bir gün önceden ya da organizasyon günü birkaç saat önceden kurulur. Nişan organizasyonu firması ile önceden anlaşarak istediğiniz dekoru ve tarihi bildirmelisiniz. Fiyat teklifini ve ödeme şeklini de belirledikten sonra nişan organizasyonu için mekân hazırlıklarını işin uzmanına bırakmanın rahatlığını yaşayabilirsiniz. 

Nişan Organizasyonunda Müzik Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Evde nişan organizasyonu için müzik seçimi, yapacağınız nişanın türüne göre değişir. Eğer bohem bir nişan organizasyonu tercih ettiyseniz müzikleriniz daha çok rahatlatıcı nitelikte ve yavaş tempoda olabilir. Klasik bir nişan töreni için gelin ve damadın piste çıkışı için dans müziği, ardından yavaş yavaş hareketlenen oyun müzikleri ile gece hareketlenmeye başlar. İsteme ve kahve faslından sonra yapılan bir dans ardından takı merasimi ve sonrasında çalınan oyun havalarıyla hoş bir nişan organizasyonu gerçekleştirilir. 

Nişan Organizasyonu İçin Kişiselleştirilmiş Hediyeler Neler Olabilir?

Evde nişan organizasyonu için kişiselleştirilmiş hediye seçenekleri günümüzde oldukça fazla çeşide ulaşmıştır. Eğer bu konuda fikir sahibi olmak istiyorsanız işte seçeneklerden bazıları:

 • Süs mumlar
 • Kedi ve köpek maması
 • Magnet
 • Sabun
 • Kalem
 • Kolonya
 • Ayna
 • Nazar boncuğu
 • Küçük çiçek buketi
 • Anahtarlık
 • Asetat kapaklı kutu
 • Tek içimlik kahve
 • Nişan şekerlemesi
 • Mini cam fanus 
 • Çeşitli şekillerde tasarlanan küçük hediyelik eşyalardır.

Güzel bir evde nişan organizasyonu için bizimle iletişime geçip rüyalarınızı gerçeğe dönüştürebilirsiniz. A’dan Z’ye harika bir nişan organizasyonu için bütün detayları birlikte planlayalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

En Yeni Gönderiler